Μετά το Χαλέπι πήραμε το δρόμο για την Παλμύρα. Επιλέξαμε τη διαδρομή όπου θα διασχίζαμε την έρημο της Συρίας στη μέση. ¨ετσι κατευθυμθήκαμε ανατολικά ώστε μετά να πάμε νότια. Φύγαμε ημέρα Παρασκευή όπου ήταν μάλλον κάποια αργία, γιατί οι δρόμοι ήταν τελείως άδειοι. Η εικόνα στο δρόμο ήταν ίδια όπως μέχρι τώρα. Φτώχεια, βρωμιά, χαμηλό βιοτικό επίπεδο. Στο δρόμο συναντήσαμε πολλά οχήματα με πολύ κόσμο μέσα. Ίσως πήγαιναν εκδρομή….
- Σε ένα μέρος όπου το νερό είναι πιο σπάνιο από το πετρέλαιο, το πουλάνε στο δρόμο ακόμα κει με το ποτήρι!!
- Το diesel στη Συρία κόστιζε 0,30€ το λίτρο. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την ποιότητα. Τα βενζινάδικα βέβαια ήταν (όπως σχεδόν τα πάντα) τριτοκοσμικά….
- Ο δρόμος στην έρημο ήταν καλός, αλλά η σήμανση απλά …ανύπαρκτη… Πολλές φορές θα θέλαμε να είχαμε GPS.
- Η πρώτη (και τελευταία) ταμπέλα που συναντήσαμε για την Παλμύρα ήταν …160χλμμακρυά. Την είδαμε μετά από αρκετή περιπλάνηση στην έρημο και καταλάβαμε ότι είμασταν σε λάθος δρόμο….
- Μια suvοειδή έκδοση του expedition vehicle…..
- Επιτέλους φτάσαμε στην Παλμύρα!!!
- Το Citadel στην Παλμύρα…
- Επισκευτήκαμε τα ερείπια το απόγευμα και το φως μας έδωσε όμορφες εικόνες…
- Ο ήλιος πλησίαζε στη δύση του και προτιμήσαμε να ανεβούμε στο citadel για να δούμε την Παλμύρα από ψηλά αλλά και να θαυμάσουμε το ηλιοβασίλεμα στην έρημο.
- Δεν είχαμε μόνο εμείς αυτή την ιδέα..
- Το θέαμα μας αποζημίωσε……
- Το άλλο πρωί ξυπνήσαμε νωρίς, για να πάμε να θαυμάσουμε την ανατολή μέσα από τα ερείπια της Παλμύρας…
- Χρώματα μοναδικά και παιχνίδια με το φως και τους κίονες. Μας άρεσε πάρα πολύ!!!!
- Η θερμοκρασία ήταν 21 βαθμοί. Το μπουφανάκι ήταν χρήσιμο…. Την προηγούμενη ημέρα το απόγευμα φτάσαμε με 42 και φυσούσε καυτός αέρας από την έρημο. Φοβερη η διαφορά αλλά και η αίσθηση….
- Στη Συρία η χρήση της κόρνας είναι κάτι σαν αναπνοή του οδηγού. Χρειάζονται ταμπέλες για να υπάρξει κάποια ησυχία…
- Η μοναδική βλάστηση στην έρημο…
- Φεύγοντας από την Παλμύρα, η εικόνα στο δρόμο η ίδια όπως σε όλη την Συρία…
- Φύγαμε για Ιορδανία!!!
Συνεχίζεται….
Οι λωρίδες ασφάλτου που χάνονται μέσα στην έρημο είναι συγκλονιστικές. Η Παλμύρα φαίνεται υπέροχη.
Η εντελώς παρακμιακή εικόνα των δρόμων, παραπηγμάτων, οχημάτων κλπ, κάνει το οδοιπορικό ακόμα πιο εξωτικό στα μάτια του παρατηρητή.
Οι φωτό από τα μνημεία πράγματι φοβερές…
Αυτό το RAV με τη σχάρα γεμάτη μπετόνια, άραγε να βγήκε καθόλου από την άσφαλτο?
Και αν βγήκε, σε πόσα δευτερόλεπτα τουμπάρισε?
Ωραία φωτό, θα μπορούσε να έχει τίτλο “Don’t let a child do a man’s work”.
Φτώχεια καταραμένη! Το G εκεί μέσα μοιάζει με όχημα από το Star Trek! Ή λέξη “έρημος” παραπέμπει στην έννοια του “τίποτα” αλλα απ’ οτι βλέπω στις περισσότερες φωτογραφίες όλη η χώρα παραπέμπει επίσης στην έννοια του “τίποτα”.
Στο Χαλέπι πάντως, έξω από το ξενοδοχείο (http://www.parkhotelsyria.com) είχε εκτός από το G, μια Cayenne και ένα suv Lexus!!! Το G το πήρανε και το παρκάρανε πρώτη μούρη δίπλα σε αυτά!!!
Κυρίλα το Park hotel. Εγώ όταν σκέφτομαι το Χαλέπι έχω στο μυαλό μου ένα άλλο ξενοδοχείο:
http://en.wikipedia.org/wiki/Baron_Hotel
Από το Goereme και μετά δεν είχαμε κάνει καμία κράτηση ξενοδοχείου. Μια μικρή έρευνα από το lonely planet αλλά από ότι αποδείχθηκε δεν είναι αρκετή. Όπου πηγαίναμε βρίσκαμε ένα ξενοδοχείο που μας άρεσε και μέναμε. Μερικές φορές δε, δεν είχαμε πολλές δυνατότητες επιλογής…. Το Park ήταν το πρώτο που συναντήσαμε στο Aleppo. Ήταν καλό και όχι ιδιαίτερα ακριβό (αν θυμάμε καλά 80$)… Στη συνέχεια θα γράφω και για τα ξενοδοχεία σε κάθε μέρος γιατί είναι και αυτά ένα μέρος του ταξιδιού.
Στην Παλμύρα μείναμε σε αυτό http://www.villapalmyra.com/. Δεν ήταν πολύ καθαρό αλλά ήταν ότι καλύτερο βρήκαμε εκεί. Ψάχναμε το zenobia αλλά δεν το βρήκαμε και με δεδομένο την πολύωρη οδήγηση στην έρημο αλλά και την κούραση μείναμε στο πρώτο που βρήκαμε…
Απ`ότι ξέρω το Le Baron δεν είναι σε καλή κατάσταση. Πιστεύω βέβαια ότι δε θα είχα πρόβλημα να μείνω. Φαντάζομαι όμως την ατμόσφαιρά του και τις δονήσεις του με τέτοια ιστορία! Το villa palmyra φαίνεται σούπερ απ`το site του.